W jaki sposób słuchać podcastów?

Co to jest podcast?

Zacznę od tego, że podcast trafił do powszechnego użytku w okolicach roku 2004, ale znany był już wcześniej.

Podcast to audycja audio, choć w ostatnim czasie dostępna także na kanałach wideo, takich jak Yotube. Dla mnie osobiście sprawdza się audio, bo tu jest największa przewaga tego rodzaju programów. Dlaczego przewaga? Nie wymaga naszego skupienia, a podczas słuchania możemy wykonywać mniej angażujące czynności związane np. z uprawianiem sportu, sprzątaniem, czy gotowaniem. W tym samym czasie dostarczamy sobie treści o interesującej nas tematyce.

Kolejną ważną kwestią jest możliwość pobrania wybranych odcinków prosto na urządzenie lub słuchanie w tak zwanym streamingu, czyli bezpośrednio z miejsca, gdzie zapisane są pliki mp3.

Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wyboru tylko tych podcastów i tych odcinków, które mogą nas potencjalnie zainteresować. Jeśli słuchany odcinek spodoba Ci się, to możesz wybrać dowolny inny odcinek dostępny w kanale danego twórcy.

Wybór tematów jest bardzo duży od biznesu, edukacji po filozofię, więc każdy zainteresowany znajdzie kategorię dla siebie.

Podcasty w języku polskim są coraz bardziej dostępne. Każdego roku, ba miesiąca przybywa kilka nowych podcastów, którzy dostarczają na prawdę wartościowe treści.

Zatem jak sprawdzić czy, czy ta forma dostarczania treści zainteresuje Cię? Zacznij najprościej jak możesz. Wejdź na stronę internetową wybranego twórcy i odszukaj zakładki lub kategorii podcast. Na stronie znajdziesz najczęściej listę odcinków lub jeden wybrany z udostępnionym odtwarzaczem (jak na widoku poniżej). Możesz zacząć słuchać bezpośrednio na stronie i zdecydować co dalej.

Jeśli znajdziesz twórcę, podcast, który Cię zainteresuję to osobiście polecam odsłuch na odtwarzaczach kieszonkowych – czyli aplikacjach dostępnych praktycznie na każdym smartfonie.

Poniżej wybrałem linki do najbardziej popularnych systemów i aplikacji. Dla Androida może to być darmowa aplikacja (nie widzę potrzeby instalowania aplikacji płatnych) Podcast Addict, podKatcher, czy Podcast Player. Sprawdź, która z wymienionych lub innych dostępnych będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Dla systemu iOS mamy dostępną standardowo aplikację Podcasty i w mojej ocenie nie potrzeba żadnej innej. Odtwarzacz, jak wiele aplikacji jest bardzo intuicyjny i wyposażony w podstawowe funkcjonalności wykorzystywane podczas słuchania – o tym za chwilę.

Podcastów możesz także słuchać dzięki Spotify, wystarczy, że przy użyciu wyszukiwania wpiszesz nazwę interesującego Cię podcastu.

ANDROID

SPOTIFY

ITUNES

SPREAKER

Ważne dla mnie funkcje to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie odsłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć wartościową część odcinka.

Co Istotne dla lojalnych słuchaczy…

Warto wspomagać twórców i oceniać ciekawy i wartościowy podcast. Na przykładzie iOS i aplikacji Podcasty:

Przyznajemy odpowiednią ilość gwiazdek (maksymalna ilość to najwyższa ocena), a także warto dodać od siebie komentarz, który dodatkowo będzie motywował twórcę oraz wpływał na lepszą dostępność podcastu dla innych zainteresowanych podobną tematyką.

Ja sam zapraszam do szukania podcastu, który tworzę od niedawna „Rozwój Osobisty Dla Każdego”. Bardzo liczę także na Twoją ocenę i komentarz.

Tym samym życzę miłego słuchania!

You may also like...

3 komentarze

  1. Kociel pisze:

    To wpis dla mnie, bo jakoś nigdy nie byłam przekonana co i jak sluchac 😉

  2. Bardzo przyszłościowe są te podcasty, choć ja zdecydowanie najczęściej korzystam z aplikacji do tłumaczenia języków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Podoba się blog?