fbpx

Jak zacząć słuchać podcastów?

Co to jest podcast?

Zacznę od tego, że podcast trafił do powszechnego użytku w okolicach roku 2004, ale znany był już wcześniej.

Podcast to audycja audio, choć w ostatnim czasie dostępna także na kanałach wideo, takich jak Youtube. Dla mnie osobiście sprawdza się jednak audio, bo właśnie w audio jest największa przewaga tego rodzaju programów.
Dlaczego przewaga? Ponieważ nie wymaga od nas dużego skupienia, a podczas słuchania możemy wykonywać mniej angażujące czynności związane np. z uprawianiem sportu, sprzątaniem, czy gotowaniem. W tym samym czasie dostarczamy sobie treści o interesującej nas tematyce.

Badania, jakie całkiem niedawno przeprowadzono w Polce pokazują, gdzie najczęściej słuchamy podcastów.

Można uznać, że to rodzaj audycji radiowej, którą sami możemy wybrać. Wybrać jej temat, prowadzącego, a także najbardziej dogodną porę do słuchania. Praktycznie nic nas nie ogranicza.
Możemy słuchać o sporcie, muzyce, biznesie, marketingu, rozwoju osobistym, ekologii, rękodzielnictwie i wielu innych tematach. Sprawdźcie koniecznie sami, jak szeroki jest wybór tematów. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś stosownego dla siebie na dany moment. Potrzebujecie rozrywki – znajdziecie. Chcecie pouczyć się języków obcych – jest. Może o turystyce, kulinariach, modzie, czy samochodach – są!

Kolejną ważną kwestią jest możliwość pobrania wybranych odcinków prosto na urządzenie lub słuchanie w tak zwanym streamingu, czyli bezpośrednio z miejsca, gdzie zapisane są pliki mp3.

Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wyboru tylko tych podcastów i tych odcinków, które mogą nas potencjalnie zainteresować. Jeśli słuchany odcinek spodoba Ci się, to możesz wybrać dowolny inny odcinek dostępny w kanale danego twórcy.

Wybór tematów jest bardzo duży od biznesu, edukacji po filozofię, więc każdy zainteresowany znajdzie kategorię dla siebie.

Podcasty w języku polskim są coraz bardziej dostępne. Każdego roku, ba miesiąca przybywa kilka nowych podcastów, które dostarczają na prawdę wartościowe treści.

Zatem jak sprawdzić czy, czy ta forma Was zainteresuje?
Zacznij najprościej jak możesz. Wejdź na stronę internetową wybranego twórcy i odszukaj zakładki lub kategorii podcast. Na stronie znajdziesz najczęściej listę odcinków lub jeden wybrany z udostępnionym odtwarzaczem (jak na widoku poniżej). Możesz zacząć słuchać bezpośrednio na stronie i zdecydować co dalej.

Jeśli znajdziesz twórcę, czy podcast, który Cię zainteresuję to osobiście polecam odsłuch na odtwarzaczach kieszonkowych – czyli aplikacjach dostępnych praktycznie na każdym smartfonie.

Poniżej wybrałem linki do najbardziej popularnych systemów i aplikacji. Dla Androida może to być darmowa aplikacja (nie widzę potrzeby instalowania aplikacji płatnych) Podcast Addict, podKatcher, czy Podcast Player i Google Podcasts. Sprawdź, która z wymienionych lub innych dostępnych będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Dla systemu iOS mamy dostępną standardowo aplikację Podcasty i w mojej ocenie nie potrzeba żadnej innej. Odtwarzacz, jak wiele aplikacji jest bardzo intuicyjny i wyposażony w podstawowe funkcjonalności wykorzystywane podczas słuchania – o tym za chwilę.
Są także aplikacje wspólne dla obu systemów i taką na przykład jest Spotify. Tu ostatnio nawet mój syn wydał z siebie odgłos zdziwienia, że w Spotify są podcasty… Pozostawię to bez komentarza.

 

Linki do najbardziej popularnych odtwarzaczy podcastów:

ANDROID

SPOTIFY

ITUNES

GOOGLE PODCASTS

SPREAKER

STITCHER

CASTBOX

YOUTUBE

Ważne dla mnie funkcje to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie odsłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć wartościową część odcinka.

Co Istotne dla lojalnych słuchaczy…

Warto wspomagać twórców i oceniać ciekawy i wartościowy podcast. Na przykładzie iOS i aplikacji Podcasty:

Przyznajemy odpowiednią ilość gwiazdek (maksymalna ilość to najwyższa ocena), a także warto dodać od siebie komentarz, który dodatkowo będzie motywował twórcę oraz wpływał na lepszą dostępność podcastu dla innych zainteresowanych podobną tematyką.

Ja sam zapraszam do szukania podcastu, który tworzę „Rozwój Osobisty Dla Każdego”. Bardzo liczę także na Twoją ocenę i komentarz.

Tym samym życzę miłego słuchania!

 

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Kociel pisze:

  To wpis dla mnie, bo jakoś nigdy nie byłam przekonana co i jak sluchac 😉

 2. Bardzo przyszłościowe są te podcasty, choć ja zdecydowanie najczęściej korzystam z aplikacji do tłumaczenia języków 🙂

 3. Dot pisze:

  Czy jest jakaś strona z podcastami, na której byłaby opcja odtwarzania od momentu, w którym poprzednio przerwałam słuchanie?

  • Woytech pisze:

   Można słuchać w ten sposób np. na Spotify. Wiele innych aplikacji także ma taką możliwość.
   Słuchanie w taki sposób (aplikacje) jest najwygodniejsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial